ПАТРОНАТ   На 17.11.2010 година средното општинско училиште Крсте Петков Мисирков го одбележува својот патронат, со свечена програма по тој повод и со организирање на спортски натпревари.

Настанот започнува во 10:00 часот со полагање на цвеќе пред спомен плочата на Крсте Петков Мисирков. Следува свеченото отварање на паркот во училишниот двор, обраќање на директорот Ќире Ристевски кон присутните, како и доделување на поклони на пензионираните професори како признание за нивната успешна работа.

Хорот на училиштето учествува со изведба на неколку песни од својот репертоар, а ќе настапи и Евгенија Здравевска како соло пеач.

Програмата продолжува со промовирање на официјалната веб страна на училиштето, како и јавни презентации подготвени од група на професори.

Спортските натпреварите меѓу учениците од СОУ „Крсте Петков Мисирков” – Демир Хисар, и учениците од СОУ „Цар Самоил – Ресен ќе се одржуваат преку целиот ден.